• 1 kwietnia 2020
  • iod
  • 0

Nowe obostrzenia związane z epidemią COVID-19

Trzech klientów w sklepie na jedną kasę, wyznaczone godziny zakupów dla seniorów, zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, zamknięte parki i zawieszona rehabilitacja chorych, która nie jest pilna – to m.in. nowe zasady obostrzeń wprowadzonych w związku w epidemią w kraju.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji 31 marca, że nowe obostrzenia wprowadzane w kraju mają pomóc nam uniknąć tego, co spotkała Hiszpanów czy Włochów. 

Zamknięcie parków, bulwarów

– Chcemy wypłaszczać krzywą zakażeń, żeby nie doszło u nas do tego, co w innych państwach walczących z epidemią. Dlatego musimy zdecydować o kolejnych krokach, aby sytuacja za kilka dni tygodni nie przyniosła najgorszego scenariusza. Nie możemy pozwolić sobie na rozprężenie, dlatego zdecydowaliśmy o obostrzeniach. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale to za mało, żeby wyłapywać osoby zakażone, bo mamy już inne zakażenia niż te związane z napływem osób. Za dużo mamy kontaktów, dlatego dalej zwiększamy dystans społeczny – mówił premier.
Jak wskazał, być może mamy teraz najtrudniejszy moment w przyrostach epidemii, dlatego najważniejsza zasada to dystansowanie się.

– Wprowadzamy wymóg dwóch metrów między osobami w przestrzeni publicznej. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z drugą osobą dorosła. Ograniczamy dostęp do parków, bulwarów – bo ostatni weekend pokazał, że nie przestrzegamy tam  zaleceń sanitarnych. 

Limity i nowe obowiązki w sklepach
Dalsze ograniczenia dotyczą zamknięcia zakładów fryzjerskich , kosmetycznych czy salonów tatuaży. W sklepie będą mogły przebywać maksymalnie trzy osoby na jedna kasę. W pocztach ten limit ograniczony zostanie do dwóch osób na jedno okienko. Na bazarach, targowiskach – tam, gdzie handel odbywa się na świeżym powietrzu – również 3 osoby będą mogły stać w kolejce do jednego straganu.

Wprowadza się obowiązkowo nakaz zakładana rękawiczek ochronnych przed wejściem do sklepu, z kolei wszystkie sklepy budowlane zostaną zamknięte w weekendy.

– Wprowadzamy rozwiązanie nakazujące by w godzinach  10-12 zakupy mogły dokonywać osoby starsze powyżej 60 r.ż. Przez te regulacje chcemy ograniczyć ryzyko ich kontaktu z osobami młodszymi, które z większym prawdopodobieństwem przenoszą wirusa – wyjaśniał. 

Premier zaapelował, aby seniorzy wychodzili z domu jak najrzadziej.

Dodatkowe wymogi będą obowiązywały też w zakładach pracy. Tam  również wprowadzono 1,5-metrowy dystans między stanowiskami pracy, a  pracownicy muszą być wyposażeni w środki do dezynfekcji.

Zaostrzone zasady kwarantanny
Ograniczono również działalność hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem pobytu o charakterze służbowym.  – Od dziś osoby, które zostaną poddane kwarantannie, będą poddane izolacji całkowitej, w odosobnieniu, a jeżeli zdecydują się na odbycie jej w domu to ta przymusowa kwarantanna obejmie też wszystkich domowników – zapowiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że przestrzeganie wszystkich tych przepisów będzie rygorystycznie pilnowane, a za niestosowanie się przewidziano kary od 5 do 30 tys. zł. 

Odwołane zostały też wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są pilne. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że nie wiadomo, do kiedy wprowadzone obostrzenia będą obowiązywać. – Zobaczymy, jak wyglądają przyrosty, ile osób będzie zakażonych. Oczywiście czas świąt jest szczególny, ale na pewno, jeśli ma to być święto nowego życia, to powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się. Na pewno te wzrosty będą do świąt, pytanie, jak duże. Ale przy dużych spotkaniach rodzinnych to ryzyko jest na pewno bardzo duże – mówił Szumowski.

Wskazał, że obecnie dziennie pomocy medycznej szuka 200 – czasami więcej chorych – Wszystkie modele pokazują, że co kilka dni ilość chorych się podwaja. My ten wzrost możemy tylko spowolnić, aby ochronić ludzkie życie. Dlatego wprowadzamy rozszerzoną formułę kwarantanny.

Minister podkreślił, że w sytuacji, gdy nie ma szczepionki, leku to jedynie dystansowanie jest dostępnym narzędziem walki z koronawirusem . – Pamiętajcie, że kara która jest od 5 do 30 tys. jest niczym wobec ryzyka zakażenia kogoś, kto może stracić życie – podkreślał minister.

Ograniczenia dot. hoteli i rehabilitacji

– Ograniczenia wejdą w życie od 1 kwietnia, przepisy dotyczące hoteli i regulacje dotyczące pracodawców od czwartku od 2 kwietnia – poinformował.

Najczęstsze kontakty z ludźmi wiążą się m.in. ze sklepami, urzędami czy parkami. Stąd – jak wyjaśniał – zdecydowano się na ograniczenia m.in. obostrzenie dot. trzech osób przypadających na jedną kasę w sklepie czy dwóch na pocztowe okienko.

Stąd też, jak wyliczał, zawieszenie rehabilitacji, która nie jest bezpośrednio niezbędna do zdrowia. – Chcemy ograniczać kontakt, również ten kontakt ze światem medycznym. Dlatego są m.in. teleporady – wyliczał minister.

Wskazał, że niestety młodzież się spotyka, gromadzi. – Stąd ograniczenie, że osoby do 18. roku życia mogą wychodzić tylko z rodzicem; stąd też zamknięcie parków, plaż, deptaków – mówił.

Źródło: Rynek Zdrowia

Link: https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Premier-rozszerzona-formula-kwarantanny-wprowadzamy-nowe-obostrzenia,205232,14.html